20 Temmuz 2024, CumartesiRSSKünyeIletisim
ÜYELİK İŞLEMLERİ
SON EKLENEN VIDEO
FACEBOOKUN ANDROİD İÇİN YENİ UYGULAMASI: HOME
REKLAMLAR
SON YORUMLAR
ALFRED DE MUSSET Necla İsalar o kadar aradım musset hakkında iyi yazı bulamadım. tüm baktıgım yerlerde bır iki satır açıklamadan başka bir şey yoktu. burada buldugum için mutlu old...
OSMANLI PADİŞAHLARININ ÖZELLİKLE Gündem Türkiye Sn. @Erhan Özdemir; Kopyalama yerine, site linkini paylaşabilir veya sayfanın Print Scrn tuşu ile fotoğrafını çekebilirsiniz... ...
TOPLUMDAKİ BİREY SAYISI ve NÜFUS İpek Önder Ahmet bey bana ulaşır mısınız? Önemli. nuripekonder [at] gmail.com
ERKEK SAĞLIĞI VE PROSTAT BÜYÜMES ömer yıldırım Özellikle erkeklerde çok görülen prostat büyümesi ve prostatit benzeri hastalıkların böbreklerin zarar görmemesi için mutlaka tedavi edilmelidir. pros...
BULGARİSTAN VE JAPONYA ÖRNEĞİ selamettin acun keske bu yazıyı biz değil de okuması gerekenler okusa ona göre bişeyler yapmaya calıssa, ne bilim bir adım bir kıvılcım yaratsa. Biz yandık yetenekl...
MASALLAR VE MASAL TÜRLERİ Emin ÇELİK yazılarınızı başından bu yana takip ediyorum benim için masal ve edebi türler içerisinde sanki ayrı bir tür özelliği taşıyor. tek başına şiir gibi tek...
OLMAZSA OLMAZ ANDROİD UYGULAMALA Safa ARSLANER Angry Birds Aslında basit bir uygulama ancak sesler ve görselliğin mükemmel uyumu sayesinde bir anda oyunun bağımlısı olabiliyorsunuz......
DAVRANIŞ ANALİZİ NE ŞEKİLDE YAPI Emin ÇELİK sadece çocuklar için değil gündelik yaşantımızda biz büyükler içinde tüm bunlar geçerli. sadece içimizdeki isimleri farklı oluyor. oldukça şık bir yaz...
HARİCİ HARDDİSK ALIRKEN DİKKAT E Safa ARSLANER Aslına bakarsanız HDD alırken yaptığımız en büyük yanlışlık ucuzuna kaçmak oluyor. Bazı teknoloji marketlerinin elinde kalan ürünleri yarı fiyatlarına...
BİLGİSAYAR NEDEN YAVAŞLAR? sena kızıl Şu başlangıçta açılan uygulamalar durumundan haberdar değilimde bu çok iyi oldu, hemen sıkı bir temizliğe başlıyorum, inşallah hızlanır biraz makinam ...
En Çok Aranan 30
EĞİTİM >  Yönetim >  

OKUL YÖNETİMLERİNDE YER ALAN ÖĞRENCİ HİZMETLERİ
OKUL YÖNETİMLERİNDE YER ALAN ÖĞRENCİ HİZMETLERİ
Kategori
Zaman
01.08.2012 11:25
Yazar
Seda ÇİLKIZ
Okunma Sayısı
7888

 

1 -      ÖĞRENCİLERİN OKULA KAYDEDİLMESİ: Kayıt işlemlerinin kapsamı içindeki bir öğrencinin bir okula kayıt edilmesi ya da kabul edilmesi için gerekli durumlar bulunmaktadır... Okullarda öğrencilerin kayıt olmaları için belli bir zaman aralığı vardır ve bu eğitim yılı başlamadan önce yapılıp bitiriliyor. Bir çocuğun okula kayıt edilebilmesi için belli bir yaşta olması gerekmektedir. Önceleri ilköğretime başlayacak bir çocuk 7 yaşında olurdu; fakat şimdi değişen kanunla birlikte 66 aydan itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Şöyle bir durumda mevcut 60 ve 66 ay arasında veliler isterlerse çocuklarını okula gönderebiliyorlar. Liselere kayıt içinde öğrencinin 19 yaşını geçmemesi gerekmektedir. Okula kayıt için gerekli belgeler bulunmaktadır ve bu belgeler okullarda farklılık göstermektedir. Okulun panosunda ya da varsa internet sitesinde gerekli evraklardan bahsedilir.

 

 

2 -      ÖĞRENCİLERİN OKULA DEVAMI: Öğrenciler okula devam ediyorlar mı, etmiyorlar mı? Bu durumun izlenmesi gerekmektedir ve bu izlemeler sonucunda olumsuz ya da kötü bir durum var ise bu durum ile ilgili çalışmalar yapılması gerekmektedir.

 

3 -      SINAVLAR VE SINIF GEÇME İLE İLGİLİ İŞLER: Bazı işlemler vardır. Öğrenciler aşağıdaki işlemlere tabii tutulabilirler:

 

4 -      ÖĞRENCİ DAVRANIŞLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ: Öğrenci davranışları okula devam edilen süre boyunca çeşitli şekillerde değerlendirilir. Bu değerlendirmelerden birisi ödüllendirmedir. Ödüllendirme ile teşekkür belgesi, takdir belgesi, onur belgesi, vs. verilmektedir.  Bir diğeri öğrencilerin gelişim düzeyleri değerlendirilir. Ötekisi ise olumsuz davranışlara yapılan uygulamalardır. Genel olarak uygulananlar:

 

 

5 -      ÖĞRENCİ NAKİL İŞLERİ: Veliler herhangi bir neden ile çocuklarını başka okula göndermek isterler ve bu sürece nakil denir ve bazı işlemler gerekir. Öğrenci için nakil belgesi düzenlenir ve eski okuldan yeni okula gönderilir. Bu şekilde öğrenci yeni okula geçmiş olur. Nakil işlerinde öğrenci yeni okula hemen başlayabilir. Yazışmalar ise 1 hafta içinde gerçekleşir.

 

6 -      ÖĞRENİM BELGELERİNİN DÜZENLENMESİ: Okul yönetimi tarafından öğrenciler için gerekli belgeler düzenlenir. Bu belgeler; öğrenim belgesi, nakil belgesi, öğrenci karinesi, öğrenci gelişim raporu, tasdikname, diplomadır (ya da geçici mezuniyet belgesi).

 

7 -      ÖĞRENCİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE YÖNELİK İŞLER: Okul yönetiminin bir diğer görevidir. Sağlık taramaları için sağlık kuruluşları ile irtibata geçilir ve okullarda taramalar yapılır. Okul yönetimi öğrencilerin hayatlarına zarar verecek durumlara karşı okulda güvenlik önlemleri alırlar, düzenlemeler yaparlar.

 

8 -       ÖĞRENCİLERİN NÖBET HİZMETLERİ: Bir okula gidince öğrencilerin nöbet tuttuğu görülecek bir durumdur. Nöbet birçok yerde olabilir, mesela okul kapısında ya da okul girişinde. Nöbetin öğrencilere veriliş amacının sorumluluk duygusuna katkı sağlamak olduğu bilinmektedir.

 

9 -      ASKERLİK İŞLEMLERİ: Askerlik için gerekli bilgilendirmeler okul tarafından yapılır. Okulda okuyan bir öğrenci askerlik yapma yaşına ulaşmışsa ve okulu devam ediyorsa askerliği ertelenir.

 

10 -   KİMLİK VE PASO DÜZENLEME: Otobüs, müze ve başka kurumlardan öğrenciler için yapılan indirimlerden faydalanılabilmesi için öğrencilere sunula hizmettir. Okullarda paso ve kimlik ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılır.

 

11 -   KREDİ ve BURS İŞLEMLERİ: Okullar öğrencilerine burslar ile ilgili bilgi verirler. Bazı kuruluşlar öğrencilere burs imkanı sağlar ve bu imkanları, başvuru şartlarını okullar araştırarak öğrencilere iletir.

Etiket kon
YORUM PANELİ
Gönder
500
Toplam 3 adet yorum yapılmıştır.TÜM YORUMLAR
13.08.2012 02:44oya akar
"tasdikname" Ne çok korkulurdu eskilerde bu sözcükten. öğretmenler gelir veririm tasdiknameni eline diye tehdit ederlerdi disiplin suçlarında falan. Şimdi attırırım seni hoca bu okuldan diyen birçok öğrenci veya veli var maalesef.
11.08.2012 23:09Emin ÇELİK
İdareci olma yaklaşımı sadece yapılacak işlerle ilgili olmuyor. Yazınızda oldukça iyi bir şekilde yapılacak işleri açıklamışsınız ancak maalesef ülkemizde her ne kadar Milli Eğitim Bakanlığı personel yönetimi konusuna önem verse de maalesef nitelikli öğretmen/idareci okullarda oldukça az.
06.08.2012 22:33ömer zengin
nöbet işi, berbaaaattı hatırlıyorum, öğretmenlerin hizmetine koşar dururduk, derse girmiş olmayı tercih ederdik valla öğretmen kaprisi çekmektense:)
[ 2012 Versiyon 2.00a ] [ Yazılan her yazı yazarların sorumluluğundadır. Hiçbir yazı izin alınmadan kopyalanamaz. ]
iletisim

DMCA