15 Ağustos 2020, CumartesiRSSKünyeIletisim
ÜYELİK İŞLEMLERİ
SON EKLENEN VIDEO
FACEBOOKUN ANDROİD İÇİN YENİ UYGULAMASI: HOME
REKLAMLAR
SON YORUMLAR
ALFRED DE MUSSET Necla İsalar o kadar aradım musset hakkında iyi yazı bulamadım. tüm baktıgım yerlerde bır iki satır açıklamadan başka bir şey yoktu. burada buldugum için mutlu old...
OSMANLI PADİŞAHLARININ ÖZELLİKLE Gündem Türkiye Sn. @Erhan Özdemir; Kopyalama yerine, site linkini paylaşabilir veya sayfanın Print Scrn tuşu ile fotoğrafını çekebilirsiniz... ...
TOPLUMDAKİ BİREY SAYISI ve NÜFUS İpek Önder Ahmet bey bana ulaşır mısınız? Önemli. nuripekonder [at] gmail.com
ERKEK SAĞLIĞI VE PROSTAT BÜYÜMES ömer yıldırım Özellikle erkeklerde çok görülen prostat büyümesi ve prostatit benzeri hastalıkların böbreklerin zarar görmemesi için mutlaka tedavi edilmelidir. pros...
BULGARİSTAN VE JAPONYA ÖRNEĞİ selamettin acun keske bu yazıyı biz değil de okuması gerekenler okusa ona göre bişeyler yapmaya calıssa, ne bilim bir adım bir kıvılcım yaratsa. Biz yandık yetenekl...
MASALLAR VE MASAL TÜRLERİ Emin ÇELİK yazılarınızı başından bu yana takip ediyorum benim için masal ve edebi türler içerisinde sanki ayrı bir tür özelliği taşıyor. tek başına şiir gibi tek...
OLMAZSA OLMAZ ANDROİD UYGULAMALA Safa ARSLANER Angry Birds Aslında basit bir uygulama ancak sesler ve görselliğin mükemmel uyumu sayesinde bir anda oyunun bağımlısı olabiliyorsunuz......
DAVRANIŞ ANALİZİ NE ŞEKİLDE YAPI Emin ÇELİK sadece çocuklar için değil gündelik yaşantımızda biz büyükler içinde tüm bunlar geçerli. sadece içimizdeki isimleri farklı oluyor. oldukça şık bir yaz...
HARİCİ HARDDİSK ALIRKEN DİKKAT E Safa ARSLANER Aslına bakarsanız HDD alırken yaptığımız en büyük yanlışlık ucuzuna kaçmak oluyor. Bazı teknoloji marketlerinin elinde kalan ürünleri yarı fiyatlarına...
BİLGİSAYAR NEDEN YAVAŞLAR? sena kızıl Şu başlangıçta açılan uygulamalar durumundan haberdar değilimde bu çok iyi oldu, hemen sıkı bir temizliğe başlıyorum, inşallah hızlanır biraz makinam ...
En Çok Aranan 30
TEKNOLOJİ >  Mobil >  

CEP TELEFONU ve AKILLI TELEFON SATIN ALMA REHBERİ
CEP TELEFONU ve AKILLI TELEFON SATIN ALMA REHBERİ
Kategori
Zaman
18.10.2012 15:16
Yazar
Özkan AYBAY
Okunma Sayısı
2334

     Cep telefonu ve akıllı telefon satın alma rehberi yazacaktım ki, konu ile ilgili bir cep telefonu operatörünün reklamları yayınlanmaya başladı. Gerçi onlarda bir nevi hizmet veriyorlar ama bizimkisi karşılıksız bir hizmet. Bizden bir cep telefonu almak zorunda değilsiniz. Zaten çok ısrar etseniz bile satmadığımız için böyle bir isteğe cevap vermemiz mümkün değil.

     Satmadığımız gibi herhangi bir firma bize bu konuda sponsor da olmadığı için rahatlıkla tecrübelerimizi sizinle paylaşabiliriz. Genel olarak marka veya model önerisinde bulunmayacağız. Yani anlatacağımız mevzu şu balığı alın değil. Balık alırken dikkat etmeniz gereken noktalar.

     Piyasa da o kadar çok model ve değişik cihaz var ki ayrım yapmak da zor oluyor. Bu yüzden ilk olarak bir modelin üzerinde yoğunlaşmayın. Önce ihtiyaçlarınızı belirleyin. İhtiyacınızın ötesinde cihazlar satın almak paranızı çöpe atmakla eşdeğer olacaktır.

     Sadece konuşmaktan ibaret ise, her telefonda bu işlevin standart olduğunu unutmayın. İşin içine multimedya uygulamaları girdiğinde bugün normal bir telefondan çok, akıllı telefon denilen "dokunmatik" cihazları seçmek faydalı olur.

     Video seyretmekten tutun, sosyal medya uygulamaları da dâhil birçok internet sitesine ulaşmak, daha büyük ekranları sayesinde daha kolay e-postalarınızı okuyup size gönderilen dosyaları da kontrol edebilirsiniz. Hatta oyun oynayabilirsiniz.

     Akıllı telefon veya normal cep telefonu olsun ilk çıktığı gibi satın almayın. Cihazlar her ne kadar test ediliyorsa da kullanıcılar cihazın suyunu çıkartacak kadar çok kurcaladıkları için, olası üretim hatalarına karşı paranız cebinizde kalacaktır. Yazılımsal güncellemeleri de es geçmemek lazım. Basit bir işlev yüzünden sinir olmaktan kurtulursunuz. Ayrıca telefonları çıktığı gibi satın almak, ithal eden firmaların daha az rekabet ortamında daya yüksek fiyattan satacaklarını da göz ardı etmeyin.

     Akıllı telefonlar bir asgari ücretten bile yüksek fiyat etiketine sahipler. Hatta bazıları birkaç aylık asgari ücret tutarı kadar olabiliyor. Dolayısı ile cihazın belirli bir süre sonra yenisi çıkacağından ve almak isterseniz elinizdeki cihazı 2. elde değerlendirebilme olanaklarını da göz önüne alarak bir cihaz satın alın.

     Eğer sürekli yeni bir cihaz aldığınızda elinizdekini birilerine hediye ediyorsanız, bu durum yeğenleriniz tarafından en sevilen akraba olma unvanını size verse de bir süre sonra bu durum çok farklı beklentilere de neden olabilir. Çok sevdiğiniz birisine de zaten kullanılmayıp, rafta bekleyecek sizin için atıl duruma gelmiş bir cihaz hediye etmektense, onu gerçekten sevdiğinizi ona yeni bir cihaz alarak daha güzel gösterebilirsiniz.

     Cihazların mutlaka batarya dayanıklılık sürelerine dikkat edin. Ben her yerde cihazı şarj ederim düşüncesi sizde hâkim olursa yarı yolda kalabilirsiniz.

     Yine mutlaka kıyafetinize ve konumunuza uygun bir telefon seçmeye özen gösterin. Eğer telefonu sürekli cebinize koyma alışkanlığınız varsa artık ya bu alışkanlığınızdan vazgeçin ya da buna uygun telefonlar satın alın. Sanırım hiç kimse, hele ki akıllı telefon gibi kocaman bir cihazı, silah taşır gibi belinde taşımak da istemez.

     Servis, yedek parça ve garanti süreçlerinde problem çıkmayacak firmaları tercih etmeniz akıllıca olacaktır. Cihazları satın alırken sadece satın alma maliyetlerini düşünmeyin. Hemen her cihaz da olduğu gibi işletme maliyetlerini hesaba katın.

     Cihazların işletim sistemlerinden haberdar olun ve size en uygun olanını seçin. Akıllı telefonlardaki en önemli özellikler, sonradan yükleyebileceğiniz veya satın alabileceğiniz uygulamalar olacaktır. Bu nedenle uygulama geliştirilemeyecek cihazlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

     Akıllı telefonların ciddi bir fotoğraf çekme kabiliyetine ulaştığını söyleyebiliriz. Bu durumu mutlak değerlendirin. Akıllı telefon demek gezdiğiniz hemen her yere fotoğraf makinesi ve video kamera ile beraber gitmek demektir. Satın alacağınız cihaz bu istekleri yerine getirebiliyor olmalı. 

     Cihazın diğer elektronik cihazlarla ne kadar uyumlu olduğuna bakın. Malum, akıllı telefonlar ile gerçi çok fantastik olacak ama akıllı evler de yönetebilirsiniz. Yine cihazın ülke şartlarındaki teknolojik alt yapı ile uyumluluğunu araştırın. Cihazın belki de en önemli özelliklerini kullanamayabilirsiniz.

     Çift kamera yani hem ön hem arka yüzünde kamera olması avantajlardan bir diğeri iken, her ne kadar bazı uygulamalarla cihazlar üreticilerin tavsiye etmedikleri yollarla kapasitelerinin arttırılabiliyor olsa da, kendiliğinden daha yüksek kapasiteye sahip cihazları seçmeye özen gösterin.

     Cihazınızı gözünüz gibi korusanız da, sıvı dökülmesinden tutun bir yerlere düşmesi, darbe alması da söz konusu olabilir. Bu yüzden dayanıklı cihazlara göz gezdirin.

     En önemli noktalardan birisi ise, mutlaka cihazı satın almaya karar verdiğinizde kesinlikle ne kadar teknoloji marketi biliyorsanız fiyat kontrolü yapın. Ciddi sayılacak kadar cihazı ucuza alabilirsiniz ama fiyatları değerlendirirken cihazların garanti prosedürleri ve ithal eden firmanın distribütör olup olmadığını da göz önüne alın.

     En sona sakladığımız konu ise bütçe konusu. Muhtemelen araştırmaya başladığınızda kafanızda oluşan ilk bütçe rakamını aşacaksınız. Veya aşma teşebbüsünde bulunacaksınız. O yüzden ilk araştırmaya başlarken bütçenizi belirleyin desek de, cihazları inceledikçe iştahınızı kabartacak özellikleri ile beraber yükselen fiyatlar, bizim bu tavsiyemizi dikkate almanızı engelleyecektir. Yinede adet yerini bulsun diye bir bütçe oluşturup öyle araştırmaya başlamanızı tavsiye ediyoruz.

     Aklımıza gelenler bunlar. Saydığımız maddeleri araştırmak için cep telefonu ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı internet sitelerinden de faydalanabilirsiniz.

     Öğrenmek istediğiniz herhangi bir şey olursa bize yazın. bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışırız. 

Etiket kon
YORUM PANELİ
Gönder
500
Toplam 0 adet yorum yapılmıştır.TÜM YORUMLAR
11.04.2012 21:30 Gündem Türkiye
Bu yazıda onaylanan hiç bir mesaj bulunmamaktadır! Yazımız hakkında yorum yapıp, farklı bakış açılarından bilgiyi daha verimli hale getirebilirsiniz. Sitemize üye değilseniz, üye olmak için lütfen TIKLAYINIZ
Saygılarımızla.
Benzer Konular
Benzer Konular
Benzer Konu
Benzer Konu
Benzer Konu
[ 2012 Versiyon 2.00a ] [ Yazılan her yazı yazarların sorumluluğundadır. Hiçbir yazı izin alınmadan kopyalanamaz. ]
iletisim
Free Music
DMCA