25 Mayıs 2024, CumartesiRSSKünyeIletisim
ÜYELİK İŞLEMLERİ
SON EKLENEN VIDEO
FACEBOOKUN ANDROİD İÇİN YENİ UYGULAMASI: HOME
REKLAMLAR
SON YORUMLAR
ALFRED DE MUSSET Necla İsalar o kadar aradım musset hakkında iyi yazı bulamadım. tüm baktıgım yerlerde bır iki satır açıklamadan başka bir şey yoktu. burada buldugum için mutlu old...
OSMANLI PADİŞAHLARININ ÖZELLİKLE Gündem Türkiye Sn. @Erhan Özdemir; Kopyalama yerine, site linkini paylaşabilir veya sayfanın Print Scrn tuşu ile fotoğrafını çekebilirsiniz... ...
TOPLUMDAKİ BİREY SAYISI ve NÜFUS İpek Önder Ahmet bey bana ulaşır mısınız? Önemli. nuripekonder [at] gmail.com
ERKEK SAĞLIĞI VE PROSTAT BÜYÜMES ömer yıldırım Özellikle erkeklerde çok görülen prostat büyümesi ve prostatit benzeri hastalıkların böbreklerin zarar görmemesi için mutlaka tedavi edilmelidir. pros...
BULGARİSTAN VE JAPONYA ÖRNEĞİ selamettin acun keske bu yazıyı biz değil de okuması gerekenler okusa ona göre bişeyler yapmaya calıssa, ne bilim bir adım bir kıvılcım yaratsa. Biz yandık yetenekl...
MASALLAR VE MASAL TÜRLERİ Emin ÇELİK yazılarınızı başından bu yana takip ediyorum benim için masal ve edebi türler içerisinde sanki ayrı bir tür özelliği taşıyor. tek başına şiir gibi tek...
OLMAZSA OLMAZ ANDROİD UYGULAMALA Safa ARSLANER Angry Birds Aslında basit bir uygulama ancak sesler ve görselliğin mükemmel uyumu sayesinde bir anda oyunun bağımlısı olabiliyorsunuz......
DAVRANIŞ ANALİZİ NE ŞEKİLDE YAPI Emin ÇELİK sadece çocuklar için değil gündelik yaşantımızda biz büyükler içinde tüm bunlar geçerli. sadece içimizdeki isimleri farklı oluyor. oldukça şık bir yaz...
HARİCİ HARDDİSK ALIRKEN DİKKAT E Safa ARSLANER Aslına bakarsanız HDD alırken yaptığımız en büyük yanlışlık ucuzuna kaçmak oluyor. Bazı teknoloji marketlerinin elinde kalan ürünleri yarı fiyatlarına...
BİLGİSAYAR NEDEN YAVAŞLAR? sena kızıl Şu başlangıçta açılan uygulamalar durumundan haberdar değilimde bu çok iyi oldu, hemen sıkı bir temizliğe başlıyorum, inşallah hızlanır biraz makinam ...
En Çok Aranan 30
EĞİTİM >  Eğitim Bilimleri >  

REHBERLİKTE BİREYİ TANIMA TEKNİKLERİ
REHBERLİKTE BİREYİ TANIMA TEKNİKLERİ
Kategori
Zaman
06.02.2013 19:16
Yazar
Seda ÇİLKIZ
Okunma Sayısı
8246

                Rehberlikte bireyi tanımak için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler aşağıda kısa şekilde açıklanaraktan sunulmuştur. Rehberlikte bireyi tanıma teknikleri:


A.      TEST TEKNİKLERİ:

 1. PERFORMANS TEKNİKLERİ: Bu teknikler bireyin performansı göz önünde bulundurularak kullanılan tekniklerdir. Bunlar:

  • Yetenek Testleri: Yetenek her insanda olan bir özelliktir. Yetenek doğum ile birlikte bireyde var olur. Yetenekler doğuştan gelir ve fark edilirse, geliştirilirse ortaya çıkar. Çoğu insanın yetenekleri bilinemediği için yok olup gitmektedir, körelmektedir.

  • Başarı Testleri: Adından da anlaşılacağı gibi kişinin bilgisini ölçmeye yönelik yapılan testlerdir. Bir birey neyi ne kadar biliyor bu testler sonucu ölçülür ve bireyin öğrenmesi bu şekilde değerlendirilir.


 2. DAVRANIŞ TESTLERİ: Bu testlerde bireylerinin bir duruma karşı davranışları değerlendirilir.
  • İlgi Envanterleri: Bir bireyin neden hoşlandığını, neye karşı daha fazla ilgili olduğunu belirlemek için yapılan testlerdir. Birey kendi istekleri doğrultusunda kendi ilgilerine yönelik davranışları sergiler.

  • Tutum Ölçekleri: Tutumu en kısa şekilde tanımlayalım. Tutum bir bireyin olaylara karşı sergilediği davranışlardır. Bireyin düşünüşü sonucu ortaya çıkan durum tutumdur.

  • Değer Ölçekleri: Değer ölçekleri bireyin davranışlarının gerçekleşme nedenini ortaya koyar. Meslek seçiminin esas nedenini sorgulamak değer ölçekleri içinde yer almaktadır.

  • Kişilik Testleri: Kişilik testleri bir bireyin analizini yapabilmek için uygulanır. Kişilik bir bireyi oluşturan hal, hareket, durum, vs. gibi birçok özelliği kapsamaktadır.

 


B.      TEST DIŞI TEKNİKLER:

 1. GÖZLEME DAYALI TEKNİKLER:
  • Gözlem: Gözlem bir durum üzerinde araştırma yapılması halidir ve bir bireyin izlenmesi durumudur.

  • Olay Kaydı ( Anekdot ya da Vak’a Kaydı ) : Bir olay olurken ya da çok yakın zamanda o olayın kayıtlara geçirilmesine olay kaydı denilir. Olay kaydının en önemli özelliği nesnelliğinin fazla oluşudur.

  • Gözlem Listesi: Gözlem listesinin diğer adı kontrol listesidir. Liste oluşturulup var ya da yok işaretlemesi yapılarak bir durumun gözlemlenmesi ve kayıtlara geçirilmesidir.

  • Kayıt Çizelgesi: Bireylerin belli özellikleri belirlenerek bunların kayıtlara alınması işlemidir.

  • Derecelendirme Ölçekleri: Bir bireyde bulunan özelliklerin gözlemlenmesidir ve bu özelliklerin dereceli bir şekilde kayıt altına alınmasıdır.


 2. BİREYİN KENDİNİ ANLATMASINA DAYALI TEKNİKLER:

  • Otobiyografi: Otobiyografi bilindiği üzere bir bireyin kendisini yazılı olarak anlatmasıdır. Bu şekilde kullanılan teknik otobiyografi tekniğidir.

  • Mülakat ( Görüşme ) : İkili olarak yapılan konuşmalar ve kayıt tutmalardır. Mülakat oldukça geniş şekilde kullanılabilme özelliğine sahiptir. Örneğin; öğretmen ve öğrencisi mülakat yapabilir ve öğrencinin kendisini anlatmasına yardımcı olabilir.

  • Arzu Listesi: Bir bireyin isteklerini belirlemek amacıyla kullanılan listelerdir. Bu teknik oldukça güzel bir tekniktir ve ilkokul döneminde yaygın olarak kullanılır. Okul öncesi dönemde de çok tercih edilmektedir. Çocukların hayallerini ortaya çıkarabilmek adına oldukça başarılı bir teknik olduğu düşünülmektedir.

  • Zaman Çizelgesi: Bu tekniğe kısaca zaman yönetimi çizelgesi de diyebiliriz.

  • Anket: Genellikle bilgi toplamak amacıyla kullanılan tekniktir.

  • Problemleri Tarama Listesi: Bireylerin problemleri neler? Bunları belirlemek için yapılan listedir.

  • Öğrenci Tanıma Forumu: Bir öğrenci ile ilgili bilgilerin tümünün yer aldığı formdur. Örneğin; aile, sağlık, eğitim, vs. gibi bilgiler bu formda mevcuttur.

  • Kime Göre Ben Neyim? : Bu teknik ile birey başkaları tarafından ne şekilde görüldüğünü anlatmaya çalışır.


 3. BAŞKALARININ DÜŞÜNCELERİNE DAYALI TEKNİKLER:

  • Kimdir Bu? : Bu teknikte kişilere ait özellikler yazılır ve bireylerin bu özelliklere kimi yakıştırdıkları ölçülür. Böylelikle bir bireyin hangi özelliği ile tanındığı ortaya çıkar.

  • Sosyometri: Sosyometri grup içinde bireylerin algılanışıdır. Bir grubun içindeki ilişkiyi belirlemek için sosyometri tekniğini kullanmakta fayda vardır.

  • Sosyal Uzaklık Ölçeği: Bu teknikte bireyler arasındaki uzaklık ölçülür. Bireylere grup içinde en uzak gördüğü kişi söylettirilerek ölçüm yapılır.


 4. ETKİNLİĞE DAYALI TEKNİKLER:

  • Psikodrama: Bireyin ruhsal oyun oynamasıdır. İç dünyası ile ilgili her şeyi oyun yardımıyla anlatmasıdır.

  • Rol Oynama: Rol oynama ile hedeflenen en önemli durum empati yeteneğinin geliştirilmeye çalışılmasıdır.

  • Sosyodrama: Toplumsal bir durumun drama ile anlatılması tekniğidir.

  • Oyun Terapisi: Çocuklara oyun ile güzellikler sunmak, onları rahatlatmak için uygulanan tekniktir.

Etiket kon
YORUM PANELİ
Gönder
500
Toplam 0 adet yorum yapılmıştır.TÜM YORUMLAR
11.04.2012 21:30 Gündem Türkiye
Bu yazıda onaylanan hiç bir mesaj bulunmamaktadır! Yazımız hakkında yorum yapıp, farklı bakış açılarından bilgiyi daha verimli hale getirebilirsiniz. Sitemize üye değilseniz, üye olmak için lütfen TIKLAYINIZ
Saygılarımızla.
[ 2012 Versiyon 2.00a ] [ Yazılan her yazı yazarların sorumluluğundadır. Hiçbir yazı izin alınmadan kopyalanamaz. ]
iletisim

DMCA