10 Haziran 2023, CumartesiRSSKünyeIletisim
ÜYELİK İŞLEMLERİ
SON EKLENEN VIDEO
FACEBOOKUN ANDROİD İÇİN YENİ UYGULAMASI: HOME
REKLAMLAR
SON YORUMLAR
ALFRED DE MUSSET Necla İsalar o kadar aradım musset hakkında iyi yazı bulamadım. tüm baktıgım yerlerde bır iki satır açıklamadan başka bir şey yoktu. burada buldugum için mutlu old...
OSMANLI PADİŞAHLARININ ÖZELLİKLE Gündem Türkiye Sn. @Erhan Özdemir; Kopyalama yerine, site linkini paylaşabilir veya sayfanın Print Scrn tuşu ile fotoğrafını çekebilirsiniz... ...
TOPLUMDAKİ BİREY SAYISI ve NÜFUS İpek Önder Ahmet bey bana ulaşır mısınız? Önemli. nuripekonder [at] gmail.com
ERKEK SAĞLIĞI VE PROSTAT BÜYÜMES ömer yıldırım Özellikle erkeklerde çok görülen prostat büyümesi ve prostatit benzeri hastalıkların böbreklerin zarar görmemesi için mutlaka tedavi edilmelidir. pros...
BULGARİSTAN VE JAPONYA ÖRNEĞİ selamettin acun keske bu yazıyı biz değil de okuması gerekenler okusa ona göre bişeyler yapmaya calıssa, ne bilim bir adım bir kıvılcım yaratsa. Biz yandık yetenekl...
MASALLAR VE MASAL TÜRLERİ Emin ÇELİK yazılarınızı başından bu yana takip ediyorum benim için masal ve edebi türler içerisinde sanki ayrı bir tür özelliği taşıyor. tek başına şiir gibi tek...
OLMAZSA OLMAZ ANDROİD UYGULAMALA Safa ARSLANER Angry Birds Aslında basit bir uygulama ancak sesler ve görselliğin mükemmel uyumu sayesinde bir anda oyunun bağımlısı olabiliyorsunuz......
DAVRANIŞ ANALİZİ NE ŞEKİLDE YAPI Emin ÇELİK sadece çocuklar için değil gündelik yaşantımızda biz büyükler içinde tüm bunlar geçerli. sadece içimizdeki isimleri farklı oluyor. oldukça şık bir yaz...
HARİCİ HARDDİSK ALIRKEN DİKKAT E Safa ARSLANER Aslına bakarsanız HDD alırken yaptığımız en büyük yanlışlık ucuzuna kaçmak oluyor. Bazı teknoloji marketlerinin elinde kalan ürünleri yarı fiyatlarına...
BİLGİSAYAR NEDEN YAVAŞLAR? sena kızıl Şu başlangıçta açılan uygulamalar durumundan haberdar değilimde bu çok iyi oldu, hemen sıkı bir temizliğe başlıyorum, inşallah hızlanır biraz makinam ...
En Çok Aranan 30

ANADOLU BEYLİKLERİ
ANADOLU BEYLİKLERİ
Kategori
Zaman
15.06.2012 20:39
Yazar
Mert Can DEMİR
Okunma Sayısı
7392

   Anadolu Selçuklu Devleti, 1071'deki Malazgirt Zaferi'nin ardından Bizans sınırına Türkmen beyleri ve aşiretleri yerleştirdi. Sınırdaki bu yerleşimlere “uç beylikleri” denilirdi. Selçuklu Devleti'nin toprak verdiği bu uç beylerinden bir isteği vardı: Herhangi bir savaş anında destek sağlamak.

   Anadolu'daki bu beyliklerin, Anadolu'nun Türkleşmesine büyük katkıları oldu. Hakimiyet kurdukları bölgelere Türk kültürünün yerleşmesini sağladılar. Bunun dışında Anadolu'nun bayındır hale gelmesinde de katkıları vardı. Değişik bölgelere çok sayıda eserler yaptılar.

   1243'teki Kösedağ Savaşı'ndan sonra Selçuklu Devleti'nin yıkılış sürecine girmesiyle birlikte bu uç beylikleri bağımsızlıklarını ilan ettiler. 

   Bu uç beyliklerini sırasıyla mercek altına alalım...

OSMANOĞULLARI

   Moğol baskısından ötürü Anadolu'ya gelen Kayılar tarafından 1299'da Söğüt ve Domaniç civarında kuruldu. Kurucusu Osman Bey idi. İlk zamanlarda Anadolu'daki beyliklerle büyük bir mücadele içine girmedi. Daha çok Bizans sınırına doğru ilerleyiş gösterdi. Bizans üzerine yaptığı akınlarda kısa bir sürede başarı gösterdi ve sınırlarını genişletti. 1299'da bir beylik olmasına rağmen bir zaman sonra cihan devleti oldu. Anadolu'daki beylikler dönemini de kapattı; Fatih Sultan Mehmet'in Karamanoğulları Beyliği'ni topraklarına katmasıyla.

KARAMANOĞULLARI

   Oğuzların Avşar koluna mensup olan Karamanoğulları, 1256 yılında kuruldu. Karamanoğulları, Konya ve Karaman çevresinde egemenliğini sürdürdü. Anadolu'daki beyliklerin en güçlülerinden biriydi. Kendilerini Anadolu Selçuklu Devleti'nin varisi olarak görüyorlardı. Osmanlı Devleti'ni en çok uğraştıran beyliklerden biri oldu. Karamanoğlu Mehmet Bey, Türkçe'yi resmi dil olarak ilan etti. Beylik, 1487'de Osmanlı hakimiyetine girdi.

GERMİYANOĞULLARI

   Oğuzlar'ın Avşar boyundan olan Germiyanoğulları Beyliği, 1283 yılında Kütahya merkez olmak üzere kuruldu. Beyliğin kurucusu Yakup Bin Ali Şir idi ve beylik en parlak zamanını onun döneminde yaşadı. Topraklarının bir bölümü çeyiz olarak Osmanlı Devleti'ne verildi. 1428'de 2. Murat'ın seferiyle Osmanlı Devleti tarafından ele geçirildi.

KARESİOĞULLARI

   Karesioğulları, 1299 yılında Balıkesir ve Çanakkale çevresinde kuruldu. Bölgesel konumu sebebiyle denizcilik alanında ileri bir konumdaydı. 1360'da Osmanlı Devleti'nin egemenliğine girmiş; böylece Osmanlı Devleti'ne ilk katılan beylik olmuştu. Karesioğulları'nın üstün konumdaki donanmasından Osmanlı Devleti yararlanmış ve Rumeli yönündeki seferlerinde kolaylık sağlamıştı.

HAMİTOĞULLARI

   1301'de İlyas Bey tarafından kurulan Hamitoğulları; Isparta, Yalvaç ve Eğirdir civarında egemenlik kurdu. Hamitoğulları, topraklarının bir kısmını (Akşehir, Seydişehir, Yalvaç, Beyşehir) ücret karşılığında Osmanlı Devleti'ne verdi. 1423 yılında Osmanlı Padişahı 2. Murat tarafından beyliğe son verildi.

AYDINOĞULLARI

   Aydınoğulları, Germiyanoğulları Beyliği'nin ordusunda görev yaptığı sırada bağımsızlığını ilan eden Aydınoğlu Mehmed Bey tarafından kuruldu.(1308) En güçlü dönemini Umur Bey zamanında yaşadı. Zamanla sınırlarını genişleterek İzmir ve Ödemiş'i de topraklarına kattı. Aydınoğulları, denizcilik alanında büyük ilerleme kaydetmişti. Venedik, Ceneviz, Kıbrıs ve Rodos Şövalyelerinden oluşan Haçlı donanmalarıyla mücadele etti. Beyliğe, 1426'da 2. Murat son verdi ve Osmanlı topraklarına katıldı.

MENTEŞEOĞULLARI

   1282'de Menteşe Bey tarafından Muğla ve dolaylarında kuruldu. Denize kıyısı olmasından dolayı donanmaya önem verdi ve güçlü bir donanma kurdu. Venediklilerle ve Rodos'taki Sen Jan Şövalyeleri'yle mücadele içerisinde oldu. Osmanlı Devleti, 1424'de topraklarına kattı.

CANDAROĞULLARI

   Candaroğulları, Kastamonu ve Sinop dolaylarında 1292 yılında kuruldu. 1461 yılında da -Fatih Sultan Mehmet döneminde- Osmanlı Devleti'ne katıldı.

SARUHANOĞULLARI

   Saruhanoğulları, Saruhan Bey tarafından Manisa ve çevresinde kuruldu. Saruhanoğulları da denizcilik faaliyetlerinde bulundu. Çelebi Mehmet tarafından 1410'da Osmanlı Devleti'nin hakimiyetine alındı.

DULKADİROĞULLARI

   Dulkadiroğuları, 1337'de Adana ve Maraş çevresinde kuruldu. Kurucusu Zeyneddin Karaca Bey idi. Dulkadiroğuları'na 1515'de Yavuz Sultan Selim Turnadağ Savaşı ile son verdi. Dulkadiroğuları'nın Osmanlı Devleti'nin egemenliğine girmesiyle Anadolu'da Türk siyasi birliği de sağlanmış oldu.

RAMAZANOĞULLARI

   Ramazanoğulları, 1353 yılında kuruldu. Adana ve çevresinde hüküm süren Ramazanoğulları, 1609'da Yavuz Sultan Selim tarafından alındı.

KADI BURHANEDDİN AHMED DEVLETİ

   Vezir Kadı Burhaneddin Ahmed tarafından 1381 yılında Sivas merkez olmak üzere kuruldu. 1398 yılında da Osmanlı Devleti'nin egemenliğine girdi. 

Etiket kon
YORUM PANELİ
Gönder
500
Toplam 0 adet yorum yapılmıştır.TÜM YORUMLAR
11.04.2012 21:30 Gündem Türkiye
Bu yazıda onaylanan hiç bir mesaj bulunmamaktadır! Yazımız hakkında yorum yapıp, farklı bakış açılarından bilgiyi daha verimli hale getirebilirsiniz. Sitemize üye değilseniz, üye olmak için lütfen TIKLAYINIZ
Saygılarımızla.
[ 2012 Versiyon 2.00a ] [ Yazılan her yazı yazarların sorumluluğundadır. Hiçbir yazı izin alınmadan kopyalanamaz. ]
iletisim

DMCA