10 Haziran 2023, CumartesiRSSKünyeIletisim
ÜYELİK İŞLEMLERİ
SON EKLENEN VIDEO
FACEBOOKUN ANDROİD İÇİN YENİ UYGULAMASI: HOME
REKLAMLAR
SON YORUMLAR
ALFRED DE MUSSET Necla İsalar o kadar aradım musset hakkında iyi yazı bulamadım. tüm baktıgım yerlerde bır iki satır açıklamadan başka bir şey yoktu. burada buldugum için mutlu old...
OSMANLI PADİŞAHLARININ ÖZELLİKLE Gündem Türkiye Sn. @Erhan Özdemir; Kopyalama yerine, site linkini paylaşabilir veya sayfanın Print Scrn tuşu ile fotoğrafını çekebilirsiniz... ...
TOPLUMDAKİ BİREY SAYISI ve NÜFUS İpek Önder Ahmet bey bana ulaşır mısınız? Önemli. nuripekonder [at] gmail.com
ERKEK SAĞLIĞI VE PROSTAT BÜYÜMES ömer yıldırım Özellikle erkeklerde çok görülen prostat büyümesi ve prostatit benzeri hastalıkların böbreklerin zarar görmemesi için mutlaka tedavi edilmelidir. pros...
BULGARİSTAN VE JAPONYA ÖRNEĞİ selamettin acun keske bu yazıyı biz değil de okuması gerekenler okusa ona göre bişeyler yapmaya calıssa, ne bilim bir adım bir kıvılcım yaratsa. Biz yandık yetenekl...
MASALLAR VE MASAL TÜRLERİ Emin ÇELİK yazılarınızı başından bu yana takip ediyorum benim için masal ve edebi türler içerisinde sanki ayrı bir tür özelliği taşıyor. tek başına şiir gibi tek...
OLMAZSA OLMAZ ANDROİD UYGULAMALA Safa ARSLANER Angry Birds Aslında basit bir uygulama ancak sesler ve görselliğin mükemmel uyumu sayesinde bir anda oyunun bağımlısı olabiliyorsunuz......
DAVRANIŞ ANALİZİ NE ŞEKİLDE YAPI Emin ÇELİK sadece çocuklar için değil gündelik yaşantımızda biz büyükler içinde tüm bunlar geçerli. sadece içimizdeki isimleri farklı oluyor. oldukça şık bir yaz...
HARİCİ HARDDİSK ALIRKEN DİKKAT E Safa ARSLANER Aslına bakarsanız HDD alırken yaptığımız en büyük yanlışlık ucuzuna kaçmak oluyor. Bazı teknoloji marketlerinin elinde kalan ürünleri yarı fiyatlarına...
BİLGİSAYAR NEDEN YAVAŞLAR? sena kızıl Şu başlangıçta açılan uygulamalar durumundan haberdar değilimde bu çok iyi oldu, hemen sıkı bir temizliğe başlıyorum, inşallah hızlanır biraz makinam ...
En Çok Aranan 30

iPhone`un Tarihçesi
iPhone`un Tarihçesi
Kategori
Zaman
13.08.2012 07:46
Yazar
Kaan Özgür Gülenyüz
Okunma Sayısı
4462

Günümüzün en popüler akıllı telefonu olan iPhone’un tarihçesi (iPhone Tarihi)

     iPhone fikri, Steve Jobs’ın Apple mühendislerini dokunmatik ekranlar üzerine yoğunlaştırmasının ardından ortaya çıktı. Apple’ın o sıralar sahip olduğun dokunmatik cihazı olan Newton MessagePad ise günümüz dokunmatik cihazları ile kıyaslanamayacak durumda bile olsa, o zamanlar için müthiş bir gelişmeydi. Newton gibi neredeyse hiç tuşu olmayan iPhone’u bu kadar ünlü yapan ise kuşkusuz Apple’ın baş tasarımcısı Jonathan Ive’ın yeteneği.


   ■      2003 yılında D: All Thing Digital yöneticiler konferansında Jobs, tablet bilgisayarların ve geleneksel PDAlerin yüksek beklenti pazarına girmek için uygun ürünler olmadığını bildiren Jobs, yeni, farklı bir şeylerin peşindeydi. Herkes Jobs’a yeni bir PDA yaratmaları için baskı yapsa da, Jobs PDAlerin geride kaldığını, cep telefonlarının daha önemli cihazlar olacaklarını düşündüğünden, Newton’u geliştirmeye devam etmek yerine, iPod ve iTunes ürünlerine öncelik vermişti.


   ■      7 Eylül 2005 yılında Motorola ve Apple ilk ortak ürünleri olan ve aynı zamanda iTunes’a sahip ilk telefon olan ROKR E1’i çıkardı. Jobs durumdan memnun değildi ve ürün Apple tasarımı olmadığı için oldukça rahatsızdı.


   ■      Bu yüzden Eylül 2006’da Apple ROKR’a verdiği desteği kesti ve ROKR neredeyse hiç bilinemeden tarihe karışan bir telefon oldu. 9 Ocak 2007’de ise Jobs, Macworld etkinliğinde iPhone’u duyurarak tüm dünyada bir devrim yarattı. 11 Temmuz 2007’de ise Apple’ın Worldwide Developers Conference etkinliğinde iPhone’un başka firmaların ürettiği yazılımları destekleyeceğini, Safari’nin bu konuda etkin bir kullanıma sahip olacağını ve Web 2.0 uygulamalarının da telefonda kusursuz olarak çalışacağını duyurdu. Hatta iPhone piyasaya sürülmeden OneTrip (alışveriş listesi tutmaya yarayan bir çeşit uygulama) gibi bazı programlar yaratılmıştı bile.


   ■      29 Haziran 2007 tarihinde ise 7.3 sürümü ile yenilenmiş olan iTunes ile birlikte, iPhone piyasaya sürüldü.


   ■     İlk iPhone, Shenzhen’de fabrikası bulunan, Foxconn olarak da bilinen Hon Hai adlı bir Tayvanlı firma tarafından üretildi.


   ■      iPhone’un ilk reklamı 25 Şubat 2007’de ABC kanalında yayınlanan 79. Academy Awards ödül töreninde gösterildi. Bu reklam, ünlü filmlerden alınan “Hello” sahnelerinden oluşuyordu. Reklamın sonunda ise iPhone’un resmi gösterilmiş ve “Haziranda geliyor.” gibi bir yazı verilmişti.


   ■      CEO Steve Jobs’ın yeniden şirkete dönüşünden beri reklamlardan sorumlu olan TBWAChiatDay tarafından oluşturulan bu reklam, oldukça ilgi çekmişti ve TBWA’nın Media Arts Lab adlı uzantısı, iPhone’un ve iPod’un reklamlarını yapmaya devam etti.

   ■     3 Haziran 2007’de Apple iPhone’un duyurusu için 4 reklam daha yayınlamış, daha sonra da YouTube özelliğini duyuran bir reklamı 29 Haziran tarihinden tam 8 gün önce yayınlamaktan çekinmemişti.

   ■     Bir süre sonra iPhone reklamları Reklam Standartları Denetleme Kurulu tarafından Birleşik Krallık’ta yasaklandı. Gerekçe ise cihazın internet sitelerini ziyaret etme kapasitesi konusunda hile yapıldığı idi.

   ■     Nisan 2009’da “Uygulaması var” kampanyası başladı. “Hava durumuna mı bakmak istiyorsunuz? Uygulaması var!”


   ■      1 Temmuz 2007’de Apple, Michael Kovatch’a iPhone.com alan adı için 1 milyon $ ödedi. Şimdi ise iPhone.com’a girdiğinizde, doğrudan Apple’ın sitesine yönlendiriliyorsunuz.


   ■      Bu gelişmeden yalnızca birkaç hafta sonra, Steve Jobs Apple’da tam zamanlı çalışanların veya bir yıldan fazla süredir yarı zamanlı çalışanların ücretsiz iPhone’a sahip olacaklarını duyurdu. Bir süre sonra da çalışanlara iPhone’ları dağıtıldı.


   ■      8GB’lık model için 599 $ ve 4GB’lık model için 499 $’lık fiyat etiketi ile satışa çıkan iPhone, mağazalarda ilk günden yüzlerce müşteri tarafından oluşturulmuş, metrelerce uzayan kuyruklarla karşılandı.


   ■      Ayrıca The Associated Press, 2007’de bazı kullanıcıların iPhone’larını aktifleştiremediğini, çünkü şirket sunucularına gelen aktivasyon isteklerinin çok fazla sayıda olduğunu, bu yüzden bazı teknik aksaklıklar çıktığını bildiren bir haber yayınladı.


   ■      29 Haziran 2007, Cuma günkü çıkışının ardından haftasonu 700.000’e varan satış rakamı ile ortalığı kırıp geçiren iPhone, bir anda en popüler telefonlardan biri haline geldi. Satılan modellerin %95’i ise 8GB’lık olandı.


   ■      9 Kasım 2007 tarihinde iPhone, Avrupa’da resmen satışa sunuldu. Eylül 2008 yılında da Türkiye’de Turkcell ile satışa girdi.


   ■      Kullanıcıların kimisi 300 sayfalık iPhone faturaları ile karşı karşıya kaldı, telefonu kontratlı satın aldığından, telefon faturası telefon ücretinin yanı sıra kullanım tutarı da faturaya dahil edilmişti.


   ■      Bu yüzden midir bilinmez, iPhone’un SIM kart kilidini kırmak için bir sürü yöntem geliştirildi. Turbo SIM kart adlı küçük bir SIM kart, iPhone’u sanki kontratlı olan şebeke üzerinden kullanılıyormuş gibi kandırıp, telefonun kilidini aşmayı başardı. Bu sayede 80 $ veren herkes iPhone’un SIM kilidinden kurtulabiliyordu.

   ■     Tüm bu hikayelerin ardından, iPhone dünyanın en popüler akıllı telefonu haline geldi. Dünya genelinde milyonlarca iPhone satıldı. Şu sıralar ise herkesin gözü 12 Eylül’de duyurulacak olan yeni iPhone’da, ya da diğer adıyla iPhone 5’te.

Etiket kon
YORUM PANELİ
Gönder
500
Toplam 1 adet yorum yapılmıştır.TÜM YORUMLAR
19.08.2012 12:28erdil alkan
telefon özelliklerine zaten bir diyeceğimiz de yok, asıl başarılı olan reklam stratejileri bence, iPhone 5'e bir gizmiş gibi yaklaşılması şu an müthiş bbir beklenti yarattı bile insanlarda
Benzer Konular
Benzer Konular
Benzer Konu
Benzer Konu
Benzer Konu
Benzer Konu
Benzer Konu
Benzer Konu
Benzer Konu
[ 2012 Versiyon 2.00a ] [ Yazılan her yazı yazarların sorumluluğundadır. Hiçbir yazı izin alınmadan kopyalanamaz. ]
iletisim

DMCA